T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / SİLİVRİ - Gazi İmam Hatip Ortaokulu

ÖĞRETMENİMİZİN DİKKATİ TARİHİ ESERİ ÇALINMAKTAN KURTARDI

Okulumuz Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Mustafa DOĞAN'ın dikkati Musevi vatandaşlara ait kitabeyi çalınmaktan kurtardı.

Okulumuz Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Mustafa DOĞAN, ilçemizin eşsiz deniz manzarasının olduğu falezdeki gezintisi sırasında üzerinde Mûsevîce/İbrânîce satırların bulunduğu bir kitabe dikkatini çekti. Yanına yaklaşıp incelediğinde bunun Silivri Belediyesi Kalepark Sosyal Tesisleri'nde bulunan Musevice kitabelerden birine benzediğini fark etti. Etrafını incelediğinde ise 5-6 metreye yakın yeni kazılmış bir çukur olduğunu fark etti. Muhtemelen çukurdan çıkarılıp yakınlardaki çalıların dibine daha sonra alınmak üzere bırakılmıştı. Çukurun diğer tarafında ise başka bir kitabenin ters çevrilmiş şekilde durduğu dikkatini çekti. Öncelikle Silivri Belediyesi'ne daha sonra Emniyet Müdürlüğü'ne konuyla ilgili bilgi verdi. İhbarda bulunulan her iki kurum da bölgeye ekip sevk ederek eserle ilgili tutanak tutulmuştur. 

Eser 9. Nolu Sağlık Ocağı'nın Kalepark tarafındaki sınırında bulunmuştur. 

Konuyla ilgili olarak konuşan öğretmenimiz; Silivri İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü dersgisindeki bir makale için yaptığı araştırma sırasında geçmişte Silivri'de 650'yi aşkın Musevi vatandaş olduğu ve bu vatandaşların Kalepark civarında yaşadıklarını tarihi katıylardan bildiğini ve bu nedenle de konuya hassasiyetle yaklaştığını ifade etti. Ayrıca her iki kurumun da eserle ilgili kayıt oluşturduktan sonra resmi prosedürleri yerine getirebilmek için eserin 4 gün gibi çok uzun bir süre olduğu yerde korumasız bırakılmasının üzüntü ve kaygı verici olduğunu dile getirdi. 

Öğrencilerimizin ve velilerimizin de gezintileri sırasında bu şekilde tarihi eserler görebileceklerinin altını çizerek özellkle Kalepark bölgesinde bu konuya hassasiyetle davranılmasını rica etti.

23-11-2020 23-11-2020 23-11-202023-11-2020 23-11-2020 23-11-2020

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 23.11.2020 - Güncelleme: 23.11.2020 08:46 - Görüntülenme: 944
  Beğen | 10  kişi beğendi